Aktualności i ciekawostki

1. Czy szkoła może odmówić wydania świadectwa szkolnego, w razie braku uiszczenia czesnego lub innej opłaty?

 

Praktyka szkół publicznych i niepulicznych wskazuje, iż uzależniają one wydanie świadectwa szkolnego (zarówno określającego promocję do następnej klasy, jak i poświadczające ukończenie szkoły) od np. przedłożenia obiegówki lub uiszczenia czesnego czy też opłaty na rzecz Rady Rodziców. Takie praktyki w świetle powszechnie obowiązujących przepisów są niedopuszczalne.

Zgodnie z paragrafem 26 rozporządzenia z dnia 28 maja 2010 roku Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. Nr 97, poz. 624 z późn. zm.) świadectwa, odpisy świadectw dojrzałości, odpisy aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomy, suplementy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych są wydawane odpowiednio przez szkoły, kuratora oświaty, komisje okręgowe i przedszkola nieodpłatnie.

Tylko za wydanie duplikatu w/w dokumentów pobiera się opłatę równej kwocie opłaty skarbowej od legalizacji dokumentu.KRAJOWA IZBA
RADCÓW PRAWNYCH


Kancelaria Radcy Prawnego
Aleksandra Miąsko
ul. Jana III Sobieskiego 5/34
tel. 505 853 203
aleksandra@miasko.pl

Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]